Новости

До 60-річчя першого польоту людини в космос

Дорогі друзі! Вітаємо всіх з вікопомною подією для всього людства — 60-річчям Ю. О. Гагаріна, який відкрив нові горизонти й можливості для землян.

Харків’яни мають до цієї події безпосереднє відношення, адже понад 30 підприємств і установ, понад 100 тис. працівників брали участь у підготовці та здійсненні цього й наступних польотів, зробили внесок в освоєння космосу, створення новітніх технологій.

 

2.06.2021 у Харківському планетарії ім. Ю. О. Гагаріна відбувся урочистий захід, присвячений 60-річчю першого польоту людини в космос.

На початку урочистостей в Зоряному залі пролунала пісня про академіка В. Г. Сергєєва на слова Митрополита Харківського й Богодухівського владики Никодима.

На заході був присутній Уралов Володимир Олександрович — соратник і заступник академіка В. Г. Сергєєва, Головний конструктор систем управління ракет стратегічного призначення НПО «Електроприлад» (зараз ПАО «Хартрон»), лауреат Ленінської та Державної премій СРСР; нагороджений Почесною медаллю ім. академіка В. Г. Сергєєва № 1.

Директор планетарію Г. В. Железняк привітала ветеранів космодрому Байконур, ветеранів харківських підприємств ракетно-космічної галузі, представників обласних і міських органів влади, депутатського корпусу, авторитетних особистостей і меценатів, школярів-учасників і переможців V конкурсу «Харківська Орбіта», усіх гостей зустрічі.

Ветерани хвилиною мовчання віддали данину пам’яті тим соратникам, хто пішов з життя, згадавши в тому числі голову Харківської ради ветеранів трьох космодромів полковника П. В. Струщенко.

Відбулося нагородження високими нагородами Аерокосмічного товариства України, Почесною медаллю ім. академіка В. Г. Сергєєва, дипломами та грамотами, були вручені подарунки.

Спогадами поділився харків’янин, повний тезка першого космонавта Землі, полковник у відставці Юрій Олексійович Гагарін — ветеран космодрому Байконур, учасник гагарінського старту (проходив службу на Байконурі з 1960 по 1963 рр.). Бажаючі мали змогу зробити фото з ним на згадку.

 

ГКК «Харків ракетно-космічний» підвів підсумки своєї майже 10-річної діяльності та проголосив плани на майбутнє.

Необхідно увічнити історичну правду, передавши прийдешнім поколінням відомості про видатних харків’ян, що забезпечили після перемоги над нацистською Німеччиною паритет у холодній війні проти американських яструбів і своєю працею створили космічну славу місту і країні. Це саме вони разом із учасниками війни та дітьми війни брали участь у розробках і виробництві систем управління для всіх типів ракет, цілодобово працюючи в конструкторських бюро і на заводах, забезпечивши оборону і вихід людства в космічний простір, створили розум (системи управління) для першого і наступних ракетних комплексів.

Основні напрямки діяльності ГКК полягають у висвітленні й популяризації історії та діяльності харківських підприємств ракетно-космічної галузі, вшануванні ветеранів і вихованні молоді в дусі патріотизму й вірності кращим традиціям старших поколінь, залученні громадськості до вивчення історії вітчизняної ракетно-космічної діяльності, забезпеченні ефективної співпраці в цих питаннях з органами державної влади і місцевого самоврядування, участі у створенні туристичних маршрутів, виставок, музейних експозицій, архітектурно-меморіальних комплексів, друкованих, фото й відеовидань космічної тематики, тематичних лекцій, зустрічей, конкурсів тощо.

Зокрема, за ініціативи комітету в м. Харкові проведено конкурс проєктів архітектурного комплексу, а 2020 року КП «Харківський архітектурно-проектний центр» розроблено проєкт спорудження архітектурного комплексу «Харків космічний», який відобразить внесок тридцяти двох підприємств і організацій Харкова у наукові розробки і створення устаткувань наземної і бортової апаратури для ракетно-космічної техніки.

Щорічно 12 квітня до Дня космонавтики за  підтримки харківської міської ради проводяться урочисті мітинги біля пам’ятного каменю на алеї по вул. 23 Серпня.

У газетах «Время», «Слово ветерана», на сайті комітету та в інших засобах масової інформації регулярно публікуються спогади ветеранів галузі, історичні й документальні матеріали, а також інформація про діяльність ГКК. У передачах харківських телеканалів, зокрема й за участі ветеранів і працівників харківських підприємств, висвітлюється інформація про внесок харківських підприємств і організацій у створення й розвиток вітчизняної ракетно-космічної галузі. На YouTube каналі комітету викладені відповідні відеоматеріали.

Видані друком для широкого загалу брошури у двох випусках «Харьков — космическое восхождение» про головні підприємства Харкова, які першими виконували відповідні замовлення. За сприяння Харківської міської ради видані 2 томи тематичних поетичних збірок «Вдохновленные космосом» та «Внеземное притяжение», ініціативною групою комітету зібрані матеріали для третього тому. Готуються матеріали для друкованого видання «Літопис космічної ери» з викладенням конкретних історичних фактів участі харків’ян у всіх сферах, пов’язаних з космосом.

З 2012 року щорічно до Дня космонавтики за ініціативи та за участю членів ГКК проводяться тематичні урочисті концерти в Харківській обласній філармонії. В результаті співпраці комітету й ХНУМ ім. І. П. Котляревського створені масштабні музичні твори, які також були виконані на концертах філармонії.

Традиційними стали тематичні читання до визначних дат у наукових бібліотеках і музеях  ВНЗ  Харкова  за участі студентів — майбутніх  фахівців у літако- й ракетобудуванні та ветеранів – розробників систем управління ракетами і космічними об’єктами. 

Щорічно 23 березня комітет проводить заходи щодо вшанування пам’яті Валентина Бондаренка — харків’янина, члена першого загону космонавтів, який цього дня 1961 року загинув під час тренувань з підготовки до польоту і похований на одному з кладовищ Харкова. Заходи пам’яті відбуваються за участі колективу й учнів школи, де він навчався і яка носить його ім’я, та представників громадськості.

Особлива увага комітетом приділяється роботі з молоддю, починаючи з дітей молодшого шкільного віку, школярів і студентів.

До 60-річчя початку космічної ери, у жовтні 2017 року, за ініціативи комітету в рамках міжнародного проекту «Pale Dlue Dot» зіркам (вперше відкритим малим планетам) присвоєні імена харківських підприємств ракетно-космічної галузі: ДП «ХЗЕА», НВП ХАРТРОН-АРКОС ЛТД, ДП «ХПЗ ім. Т. Г. Шевченка», ДНВП «Об’єднання «Комунар» із врученням відповідних сертифікатів.

До 100-річчя з дня народження академіка В. Г. Сергєєва було підготовано Постанову Верховної Ради України щодо проведення урочистостей на державному рівні, в 2016 році іменем академіка В. Г. Сергєєва названа одна з вулиць Харкова. У 2019 році для вшанування працівників підприємств, організацій та установ ракетно-космічної галузі ГКК запровадив «Почесну медаль імені академіка В. Г. Сергєєва», зареєструвавши її належним чином в Аерокосмічному товаристві України, і відтоді здійснює вручення медалей заслуженим працівникам під час урочистостей з нагоди державних і ювілейних дат.

У 2018 році вул. Текстильна за ініціативою комітету була перейменована на честь видатного керівника ДП «ХПЗ ім. Т. Г. Шевченка», почесного громадянина міста Олександра Шпейера.

На вул. Полтавський Шлях, біля автовокзалу, за поданням комітету розміщено експозицію «Харків космічний», де на шести банерах відображені портрети видатних  харків’ян — керівників підприємств і Головних конструкторів космічної калузі.

В умовах карантину в 2020 і 2021 році за участі членів комітету разом із Харківським планетарієм і Департаментом туризму виконані відеозйомки віртуальних екскурсій по музеях  вищезгаданих  підприємств  для веб-платформи www.ukrainaopen.com.

Пропозиції комітету враховані при затвердженні в 2020 році «Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках  Стратегії розвитку Харківської області на 2021-2027 роки».

Сьогодні ми маємо спланувати наші подальші дії, більш широко розгорнути інформування населення про велич досягнень харків’ян у ракетно-космічній галузі, проводити широкомасштабні зустрічі з населенням, молоддю, громадськими й державними установами міста й області. Необхідно приділити особливу увагу заходам до 30-річчя Незалежності України.

Однією з основних задач є остаточна реалізація архітектурного комплексу «Харків космічний» за вже створеним проєктом. Необхідно невпинно просуватися також за всіма іншими знаковими напрямками діяльності комітету.

Важливою ділянкою роботи є ініційоване комітетом створення загону космічної слави харків’ян. Вже розпочато збір матеріалів на харківських підприємствах і в установах ракетно-космічної галузі. Цей напрямок очолює В. О. Уралов.

 

Ми щиро вдячні членам комітету за самовіддану творчу працю, за те, що вони щедро діляться своїм досвідом, спогадами, натхненням, за креативне бачення і здатність вирішувати питання будь-якої складності й ваги. Зичимо вам здоров’я, терпіння, наснаги, підтримки та подальших звершень на славу рідного міста.

 

 

Голова ГКК «Харків ракетно-космічний» Г. М. Тупало

 

Нет комментариев

Добавить комментарий